Контакти   |  Кариери  |  Текстова версия  |   Актуализиран: 12-05-2020  |  
 


A-   |  A   |  A+
Приоритетна ос 2

Дейностите по приоритета ще бъдат концентрирани в следващите групи операции:

 

2.1. Подобряване на технологиите и управлението в предприятията

Като част от подкрепата по тази операция, предприятия ще получават средства за инвестиции в съвременни материални и нематериални активи, насочени към подобряване и разширяване на бизнес дейностите им, подобряване на управлението, въвеждането на нови продукти, услуги и процеси в компаниите, стъпването на нови и разширяване на съществуващи пазари и др. Сред приоритетните дейности ще бъде и закупуването и въвеждането на иновативни технологии.

 

Предприятията ще бъдат подкрепяни и за постигане на съответствие с международно признати стандарти – въвеждане на системи за управление на качеството, екологични стандарти, управленски системи базирани на информационни технологии, добри управленски практики и др.

 

Приоритетът е насочен и към финансиране на дейности за въвеждане на енерго-спестяващи технологии, както и за използването на възобновяеми енергийни източници (слънце и вятър) от предприятията.

 

2.2. Създаване на инфраструктура в подкрепа на бизнеса

По тази операция, финансиране ще получават организации в подкрепа на бизнеса. Мрежата от подобни организации ще включва институции, които подпомагат предприемачеството и предоставят широк набор от информационни и консултантски услуги за стартиращи и съществуващи фирми. Членовете на мрежата ще предлагат основни бизнес консултации за стартиране и ръководене на бизнес, включително бизнес планиране, маркетинг, финансово управление, правни съвети и др.. Едновременно с това, ще се предоставят и специализирани информационни и консултантски услуги свързани със специфични стандарти и изисквания към отделните сектори, включително опазване на околната среда, свързване с подходящи партньори за износ и др. Мрежата от организации в подкрепа на бизнеса ще служи и като информационни и промоционални бюра за ОП „Конкурентноспособност" и ще подпомага предприятията в подготовката на проектни предложения.

 

Организациите в подкрепа на бизнеса ще бъдат включвани в мрежата, след като преминат конкурсна процедура и покрият определени изисквания, които ще гарантират качеството на предлаганите услуги. Въпреки, че броят на членовете на мрежата ще е ограничен, целта е тя да осигурява достъпност и едновременно с това качество на предлаганите услуги. За тази цел ще се финансират разработването и въвеждането на нови пакети от услуги за предприятията – както общи, така и специализирани – развитие и поддръжка на стандартите за услугите и към членовете на мрежата, както и необходимите инвестиции за функционирането на мрежата, включително разработката и поддръжката на бази данни и др. Оперативните разходи на организациите, включени в мрежата ще се покриват срещу действително доставени услуги на предприятия.

 

За да се осигури свързаност и интегрираност на подкрепата за стартиращи фирми, ще се създават регионални бизнес инкубатори под формата на „инфраструктурно продължение" на мрежата.

 

2.3. Подкрепа за въвеждане на енергоспестяващи технологии и използването на възобновяеми енергийни източници

Въвеждането на енерго-спестяващи технологии в предприятията ще доведе до по-висока икономическа ефективност чрез намаление на цените и повишаване на конкурентоспособността им. Използването на високо ефективни когенерации и други технологии в производствения процес на предприятията ще окаже значително въздействие върху намалението на производствените разходи. Изпълнението на енергийни взаимосвързани проекти, ще доведе до значителни икономически ползи за всички партньори и ще повиши сигурността на доставките. Развитието на международен обмен спомага за увеличаване на пазарните предимства и конкурентност за всички включени страни.

 

Дейности целящи въвеждането на енергоспестяващи технологии, както и за оползотворяване на ВЕИ от предприятията също ще бъдат подкрепяни.

 

2.4. Насърчаване на бизнес кооперирането и клъстерите

Съвременната икономика отдавна е признала предимствата на бизнес кооперирането и свързването в клъстери, като средство за подобряване на производството и представянето на пазара на предприятията, чрез ефекта на обединяването, мащабни икономически дейности и подобрен достъп до иновации.

 

Концепцията за клъстерите покрива широк спектър от бизнес структури – национални-регионални- трансгранични клъстери, клъстери по компетентност, индустриални или производствени отношения, и иновационни системи. Те са предназначени за постигане на различен ефект – да повишат конкурентноспособността на предприятията, да подкрепят съвместните разработки, да подобрят функционирането на различни отрасли и да въведат системи за опазване на околната среда. Клъстерите имат положителен ефект върху конкурентноспособността и иновативността, изграждане и подобряване на уменията, осигуряването и получаването на информация, дълготраен и динамичен растеж на бизнеса .

 

Поради комплексният характер на клъстерите, операцията ще подкрепя различни по вид и същност дейности – едновременно ще се финансират общи за клъстера като цяло дейности (управление на клъстера и общи инвестиционни потребности), така и подкрепа за индивидуалните членове на клъстера (включително консултации, инвестиции и обучение).

 

Бенефициенти

По този приоритет ще бъдат подкрепяни:

  •  предприятия от производствения сектор и сектора на услугите;
  •  обществени и неправителствени организации, предоставящи услуги в подкрепа на бизнеса и/или действащи като бизнес инкубатори;
  •  обществени тела, образователни институти и изследователски организации, неправителствени организации и други образувания, включени в мрежа на клъстер(и).