Уважаеми дами и господа,
В настоящия модул „Общи въпроси и отговори" може да задавате Вашите въпроси от общ характер, свързани с ОП "Развитие на конкуренотспособността на българската икономика" 2007-2013, както и с усвояването на Структурните фондове, които са от компетенциите на Главна дирекция „Европейски фондове за конкурентоспособност" в Министерство на икономиката и енергетиката.
Има ли процедура за стартиращи предприятия? Как можем да предлагаме "Ноу-хау" като инивации? Можем ли да кандидатстваме с 2 и повече свързани проекта? Как енергийния одит допуска Възобновяеми Енергийни Източници без акумулатори? Защо не стимулирате железопътния транспорт, който няма физически причини да е по-скъп от автомобилния?
Моля, да ни предоставите информация относно процедура в оценка BG16RFOP002-1.002 - Подкрепа за разработване на иновации от стартиращи предприятия.Такава в момента не съществува дори и на страницата на ОПИК, Благодаря!
Здравейте,
искам да попитам в предишния програмен период 2007-2013 г. колко пъти общо е била отваряна "Енергийна ефективност"?
Благодаря Ви за отговора!
Поздрави,
Анна ДРАГНЕВА
Здравейте, на кой интернет адрес се публикуват новини за завършилата вече процедура "Подкрепа за разработване на иновации от стартиращи предприятия"? Конкретно се интересувам колко е броя на подадените предложения, както и какъв е индикативния срок за оценяването.
Здравейте,
моля, във връзка с оценката на проектите по процедура BG16RFOP002-1.001 „Подкрепа за внедряване на иновации в предприятията”,
да уточните, ПРАВИ ЛИ СЕ ПРОВЕРКА В НСИ ЗА ПОДАДЕНИТЕ ОРИГИНАЛНИ СПРАВКИ ОТ ФИРМИТЕ КАНДИДАТИ, В ЧАСТНОСТ:
"Справка за иновационната дейност на предприятието през периода 2012-2014 година".
Ако е публикувана в търговския регистър е ясно, че може да се прави проверка, но повечето фирми не публикуват тези справки.
Как се проверява справка на фирма, която не е публикувала в търговския регистър?
Вероятно сте наясно, че бланката за тази справка е активна и е възможно да се направи нова справка за този период и да се
представи към документите за кандидатстване.
Просто моля за отговор ДА, ПРАВИ СЕ СПРАВКА В НСИ или НЕ, НЕ СЕ ПРАВИ СПРАВКА В НСИ.
Ако се прави справка в НСИ по ЕИК на фирма кандидат, всичко е точно и ясно.
Ако такава справка не се прави, смятам че този критерий трябва да отпадне от оценката.
Поздрави Мариян Тодоров
Здравейте,
Във връзка с изпратен от мен въпрос от 21.04.2016 г., относно Решение № РД-16-338 / 19.04.2016 г. на Ръководителя на УО на ОПИК, Вие сте отговорили на 12.05.2016 г. следното: „Регламент на Комисията (ЕС) № 651/2014 поставя ограничение, съгласно което увеличението на бюджета по процедурата следва да попада в рамките на допустимия ресурс, определен в чл. 1, пар. 2, буква „а“, където е указано, че средният годишен бюджет за държавната помощ не може да надхвърля 150 млн. евро. При извършените от УО разчети е установено, че посочения праг може да бъде спазен само при финансиране на проектните предложения, получили не по-малко от 66 т“.
Уважаеми Дами и Господа, няма как да остана удовлетворен от Вашия отговор.
На първо място аз не възразявам по отношение размера на сумата, а за начина по който тя е разпределена. Считам, а видно и от други въпроси в секцията не само аз, че по-коректно, справедливо и демонстриращо равноспоставеност, би било да се предвиди определен ресурс (пък бил той и минимален за част от тях) за финансиране на проектни предложения от резервни списъци по всички категории предприятия от първи и трети краен срок.
На второ място Вашето обяснение, че единственият рационален начин за разпределение на сумата е с нея да бъдат финансирани само проектни предложения получили 66 и повече точки, звучи неубедително, а самият начин на разпределение на допълнителното финансиране създава усещане за дискриминация, липса на равнопоставеност между кандидатите от отделните категории и съмнения за търсене на целенасочено облагодетелстване на определени проектни предложения, за сметка на други.
Нашето единствено желание е да не бъдем лишавани от възможност да получим финансова подкрепа, за която сме кандидатствали, конкурирали сме се с предприятия от нашата категория и сме класирани сред първите кандидати в резервен списък с надежда да получим допълнително финансиране при наличие на такова. В тази връзка Ви моля да ми дадете ясен отговор на въпроса: Има ли възможност в бъдеще, ощетените от това решение проектни предложения намиращи се в челото на резервните списъци (категория „микро“ за първи краен срок и категория „средни“ за трети краен срок), да получат достъп до финансиране?
Поздрави.
Здравейте,
имам 2 въпроса:
1. Кога ще бъде публикувано за обществено обсъждане Ръководството за кандидатстване по процедурата за "Развитие на клъстерите в България"?
2. Ако изпратя e-mail за абонамент през формата на страницата на УО - какъв тип информация ще получавам?
Предварително благодаря.
Уважаеми господа,
.
Имаме затруднения при определяне свързаността на предприятие кандидат за бенефициент по ОП „Иновации и конкурентоспособност“. Моля за съдействие от ваша страна за да можем да декларираме най-пълно и точно обстоятелствата касаещи чл. 4 и 5 от ЗМСП.
Юридическото лице кандидат е фирма М1. Тя е собственост и се управлява от лицето И.Иванов. Прокорист във фирмата е лицето П.Петров.
Физическото лице И.Иванов е с 25 % собственост във фирма Е1 и е прокурист във същата фирма.
Физическото лице И.Иванов е прокурист във фирма Е2.
Физическото лице И.Иванов е управител по силата на договор за управление във фирма С1.
Физическото лице П.Петров е прокурист във фирма Е1 и Е2.
И.Иванов и П.Петров имат по 50% собственост във фирма Г1.
Фирмите М1, Е1,Е2 и С1 оперират на един и същ пазар вертикално и хоризонтално.
Предвид описаното, следва ли да декларираме свързаност породена от участието на П.Петров като прокурист в М1, т.е да декларираме свързаност между фирма М1и Е1 и Е2? Ако да, то в пълен размер ли декларираме данните на фирмите?
Също така следвали да декларираме свързаност между фирми М1 и С1 на база един и същ управител на фирмите? Ако да, то в пълен размер ли декларираме данните на фирмата?
Надяваме се да получим ясен отговор от страна на УО кои фирми следва да се декларират като свързани за да попълним качествено и изчерпателно декларация за МСП.
Моля, намерете място на начална страница-раздел процедури в процес на изпълнение за вече затворените такива и в процес за изпълнение по ОПИК. Процедурите по ОПРКБИ сложете в секция архив или може да отбележите като процедури имено от предходния период, но те отдавна не са в процес на изпълнение за бенефициенти и изпълнители. В момента е изключително трудно да се намери процедурата за Подобряване на производствения капацитет в МСП на страницата.
Здравейте,
Във връзка с изказването на министър Лукарски че „че оставащият до края на програмния период бюджет по процедури за подобряване на производствения капацитет в МСП ще бъде приоритетно разходван за финансиране на проектни предложения в сектора на високотехнологични и средно високотехнологични промишлени производства. По този начин ще се спази одобреното от Комитета за наблюдение процентно разпределение на бюджета в зависимост от технологичната интензивност на секторите, в които оперират кандидатстващите предприятия.“ бихте ли дали информация за това колко е общият бюджет (за целия програмен период) предвиден за процедури за подобряване на производствения капаците в МСП и какво е процентното разпределение на бюджета в зависимост от технологичната интензивност на секторите, одобрено от Комитета за наблюдение, на което се е позовал министър Лукарски.
Поздрави,
Елена Христова